Stowarzyszenie POZYTYWNI
Stowarzyszenie POZYTYWNI
Wyniki konkursu Pozytywne Wsparcie 2023
Logotypy
Dokumenty konkursowe
Regulamin, załączniki do regulaminu oraz przydatne wzory dokumentów
Komisja konkursowa
Marcin Karwowski
Przedstawiciel Operatora - Przewodniczący Komisji Konkursowej
-
Przedstawiciel Gminy Miejskiej Starogard Gdański
-
Przedstawiciel Organizacji Pozarządowych
-
Przedstawiciel Organizacji Pozarządowych
Realizowane projekty
Inicjatywy dofinansowane w 2023 roku
Jak poznać co Cię wspiera? Spotkania SER w realu (Samodoskonalenie Edukacja Rozwój)
Realizator: SER (grupa nieformalna)
Kwota dotacji: 1.000,00 zł
Grupa nieformalna SER (Samodoskonalenie Edukacja Rozwój), w ramach otrzymanego dofinansowania z funduszu młodzieżowego podjęła się realizacji projektu pt., „Jak poznać co Cię wspiera? – spotkania SER w realu”. Dzięki otrzymanej dotacji organizatorzy wydarzeń zaproponowali spotkania warsztatowe, których celem było wsparcie swoich rówieśników w temacie zdrowia psychicznego, dobrego samopoczucia i troski o siebie. Podjęte działania docelowo miały uwrażliwić uczestników projektu na różnorodność i istotność komunikacji, czyli tego co mówimy i jak słuchamy.
Grudziądz w pigułce
Realizator: Polski Związek Niewidomych Okręg Pomorski - Koło Powiatowe w Starogardzie Gdańskim
Kwota dotacji: 2.000,00 zł
Działania na rzecz społeczności osób z niepełnosprawnościami to clou statutowych inicjatyw Polskiego Związku Niewidomych - Koła Powiatowego w Starogardzie Gdańskim. Kluczowym dla otrzymanej przez realizatora minidotacji w ramach projektu pod nazwą Grudziądz w pigułce była organizacja wyjazdu do Grudziądza, który był okazją do zapoznania się z historią miasta i jego zabytkami, jak również dał możliwość skorzystania z kąpieli solankowych podczas pobytu w Geotermii. Niewątpliwą wartością wyjazdu był również zaplanowany poczęstunek, który przysłużył się wspólnym rozmowom i dał możliwość nawiązania bliższych relacji i otrzymania potrzebnego uczestnikom projektu wsparcia.
Mural Szkolny
Realizator: Samorząd Uczniowski I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie
Kwota dotacji: 1.000,00 zł
W ramach przyznanej minidotacji Samorząd Uczniowski I LO w Starogardzie Gdańskim podjął się inicjatywy sportretowania patronki szkoły Marii Skłodowskiej-Curie czego efektem był Mural Szkolny. Dookoła portretu podwójnej noblistki uczniowie odcisnęli swoje dłonie oraz ozdobili mural według swoich pomysłów. Celem projektu było stworzenie przyjaznej przestrzeni dla uczniów, ich zaangażowanie w życie szkoły oraz kultywowanie pamięci o patronce I LO.
Amazonki Kociewianki poznają piękno Kaszub
Realizator: Starogardzkie Stowarzyszenie Kobiet z Problemami Onkologicznymi AMAZONKA
Kwota dotacji: 2.000,00 zł
Realizacja projektu pod nazwą Amazonki Kociewianki poznają piękno Kaszub, to kolejna inicjatywa prężnie działajacego Starogardzkiego Stowarzyszenia Kobiet z Problemami Onkologicznymi "Amazonka". Stowarzyszenie otrzymało środki na działania w ramach których 30 członkiń stowarzyszenia mogło uczestniczyć w wycieczce i poznać historię Lubiany - Zakładu Porcelany Stołowej, jak również zadbać o zdrowie korzystając z sesji w grocie solnej. Dopełnieniem działań projektowych była wspólna integracja podczas spożywanego obiadu i możliwość odbycia wspierających rozmów, na które na co dzień niestety zawsze brakuje czasu.
Festiwal Gier Planszowych i Karcianych
Realizator: Gracze (grupa nieformalna)
Kwota dotacji: 1.000,00 zł
Grupa uczennic z PSP nr 4 wpadła na pomysł organizacji przedsięwzięcia pod nazwą Festiwalu Gier Planszowych i Karcianych. W ramach realizacji inicjatywy żaków odbyło się sześć spotkań w świetlicy szkolnej - w których wzięli udział uczniowie klas IV-VIII. Niesamowitych emocji i nauki zdrowej rywalizacji nie było końca. Dodatkową wartością po organizacji wydarzenia było przekazanie zakupionych gier na rzecz wszystkich uczniów szkoły, korzystających ze świetlicy.
Realizowane projekty
Inicjatywy dofinansowane w 2022 roku
#pracującespotkania, czyli jak być bliżej siebie w trudnym czasie?
Realizator: Różnorodni (grupa nieformalna)
Kwota dotacji: 2.000,00 zł
Grupa nieformalna Różnorodni podejmując się realizacji cyklu spotkań w ramach #pracującespotkania, czyli jak być bliżej siebie w trudnym czasie? zadbała wśród uczestników projektu o poszerzenie wiedzy o własnych emocjach i reakcji na trudne sytuacje. Dzięki projektowi - 22 osoby mogły zapoznać się z kolejnymi informacjami o potrzebach i motywacji w oparciu o metodologię prof. Reiss'a, a także podjąć się pracy z uważnością i medytacją. Nie bez znaczenia pozostawało również miejsce spotkań. Za sprawą bliskości z naturą i możliwości doświadczania energii płynącej z głębi lasu i otaczającej roślinności, uczestnicy projektu mogli przenieść się w inny wymiar świadomości.
Kociewskie zawody wspinaczkowe vol. 3
Realizator: Stowarzyszenie Rekord
Kwota dotacji: 2.000,00 zł
Stowarzyszenie REKORD w ramach inicjatywy pod nazwą Kociewskie Zawody Wspinaczkowe vol. 3 zorganizowało dla 30 uczestników wydarzenie sportowe, które odbyło się na terenie ścianki wspinaczkowej OSiR w Starogardzie Gdańskim. Jak na prawdziwe zawody i rywalizację fair-play przystało - nie zabrakło pięknych emocji i momentów wzruszeń i to nie tylko wśród samych uczestników, ale również osób ich dopingujących.
Spojrzeć na Gdańsk zmysłami
Realizator: Polski Związek Niewidomych Okręg Pomorski - Koło Powiatowe w Starogardzie Gdańskim
Kwota dotacji: 2.000,00 zł
Spojrzeć na Gdańsk zmysłami, otworzyć się na jego piękno inaczej niż zawsze, to hasła przewodnie, które dzięki pomysłodawcy Polskiemu Związkowi Niewidomych Okręg Pomorski - Koło Powiatowe w Starogardzie Gdańskim zyskało na znaczeniu. W ramach dofinansowanej inicjatywy zorganizowano dla 18 osób z niepełnosprawnościami wyjazd do Gdańska. Kluczowym punktem wyjazdu było zwiedzanie z przewodnikiem Starego Miasta i Muzeum, które odbywało się nietypowo - bo w ciemności.
Poznajemy polskie zabytki
Realizator: Starogardzkie Stowarzyszenie Kobiet z Problemami Onkologicznymi "Amazonka"
Kwota dotacji: 2.000,00 zł
Starogardzkie Stowarzyszenie Kobiet z Problemami Onkologicznymi "Amazonka" w ramach dofinansowanej inicjatywy pod nazwą "Poznajemy polskie zabytki" zorganizowało dla 30 członkiń stowarzyszenia wyjazd, którego celem było zadbanie o holistyczny rozwój jego uczestniczek. W programie wyjazdu znalazło się między innymi pokonanie ścieżki przyrodniczej Wiosło Duże i zwiedzanie miejsc zabytkowych w Kwidzynie. Nie zabrakło również akcentu, który najbardziej łączy tj. wspólnego obiadu, podczas którego była możliwość podzielenia się troskami, ale też radościami życia, czy nawiązania bliższej relacji.
Green Summer Night - Kociewie 2022
Realizator: Żeby Ci się chciało (grupa nieformalna)
Kwota dotacji: 2.000,00 zł
Projekt pod nazwą Green Summer Night to wydarzenie, które było okazją do integracji mieszkańców Starogardu Gdańskiego w atmosferze świetnej, tanecznej zabawy, przy jednoczesnym rozwijaniu świadomości ekologicznej i umiejętności manualnych. 48 osób wzięło udział w rozwojowych warsztatach i działaniach, które były przyczynkiem do refleksji na temat sposobów spędzania czasu wolnego i możliwości realizacji siebie w duchu szeroko rozumianej ekologii.
Co łączy mowę z muzyką? Zajęcia logorytmiczne dla klas zerowych placówek publicznych ze Starogardu Gdańskiego
Realizator: Fundacja "Pokój Muzyczny"
Kwota dotacji: 2.000,00 zł
Korygowanie wad wymowy i zaburzeń słuchu, a przy tym uwrażliwianie na cechy wspólne muzyki i mowy takie jak: rytm, melodia, tempo, dynamika i barwa dźwięku, to przeprowadzone zajęcia warsztatowe na rzecz najmłodszych grup szkolnych w ramach projektu Co łączy mowę z muzyką? Zajęcia logorytmiczne dla klas zerowych placówek publicznych ze Starogardu Gdańskiego. Autorem i realizatorem projektu była Fundacja "Pokój Muzyczny".
Piknik z motylami
Realizator: Stowarzyszenie Starogard 2030
Kwota dotacji: 2.000,00 zł
Nauka przez zabawę okraszona wspólną integracją - to propozycja Stowarzyszenia Starogard 2030, które zorganizowało Piknik z motylami. Inicjatywa stowarzyszenia cieszyła się dużym zainteresowaniem, a bogata oferta różnorodnych zajęć zachęciła do aktywnego udziału wszystkich obecnych na pikniku uczestników. W programie było wspólne grillowanie i kocykowanie na Motylówce, malowanie domków dla owadów zapylających i możliwość wsłuchania się w opowieści biologa - Pana Piotra Madaneckiego, który w sposób niezwykle interesujący opowiedział o roli zapylaczy, ich roli w środowisku oraz wagi dbania o zachowanie bioróżnorodności. Dodatkową wartością inicjatywy było zaangażowanie w projekt wolontariuszek z Ukrainy.
Przeprowadzenie warsztatów teatralnych
Realizator: Stowarzyszenie Działań Teatralnych
Kwota dotacji: 2.000,00 zł
Przeprowadzenie warsztatów teatralnych to inicjatywa projektowa, której realizacji podjęło się Stowarzyszenie Działań Teatralnych. W ramach zaplanowanych działań odbyły się zajęcia warsztatowe dla członków zespołu Teatru Kuźnia Bracka w zakresie: literatury interpretacji tekstu, artykulacji, śpiewu i ruchu scenicznego. Zwieńczeniem projektu był pokaz powarsztatowy będący prezentacją sceniczną efektów pracy warsztatowej.
W zdrowym ciele zdrowy mózg
Realizator: Młodzi trochę bardziej (grupa nieformalna)
Kwota dotacji: 2.000,00 zł
Podejście holistyczne przybliża nas do pełniejszego uczestnictwa w doświadczaniu radości życia na każdym jego etapie. Z tym przeświadczeniem grupa inicjatywna 'Młodzi trochę bardziej' stworzyła projekt w ramach którego hasło W zdrowym ciele zdrowy mózg zyskało na znaczeniu. Grupa docelowa - Seniorzy z Osiedlowego Domu Kultury uczestnicząc w wydarzeniach projektowych mili okazję skorzystać z 4 tematycznych spotkań:
- 2 spacerów połączonych ze wspomnieniami, ciekawostkami o mieście, przypomnienia sobie gwary i zwyczajów kociewskich, jak i poznanie wierzeń słowiańskich. Całość każdorazowo kończyła się dyskusją przy kawie,
- ćwiczeń dostosowanych do możliwości i wieku poprowadzonych przez trenera personalnego,
- zajęć tańca jako formy ruchu, który wymaga pracy obu półkul mózgowych.
Żywa Biblioteka
Realizator: Żywo zaczytani (grupa nieformalna)
Kwota dotacji: 2.000,00 zł
Żywa Biblioteka to inicjatywa grupy nieformalnej "Żywo zaczytani", która polegała na spotkaniu z Żywą Książką - osobą wykluczoną, postrzeganą stereotypowo. Największą wartością wydarzenia była możliwość zastępowania stereotypów wiedzą, doświadczeniem i empatią w stosunku do osób wykluczonych, co przyczyniło się do większej otwartości, różnorodności i poszanowania praw człowieka. To co kluczowe w Żywej Bibliotece, to nienarzucające podejście - Czytelnicy sami przychodzili i wybierali Żywą Książkę, którą chcieli przeczytać (spotkać), nie było agitacji, nakłaniania i walki - była po prostu rozmowa.
Zwierzęta naszymi przyjaciółmi
Realizator: Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce
Kwota dotacji: 2.000,00 zł
Potrzeba zapewnienia pomocy medycznej - podstawowej i/lub specjalistycznej kotom wolno żyjącym i kotom dzikim, to inicjatywa, której realizacji podjęło się Towarzystwo Opieki na Zwierzętami w Polsce - Oddział Starogard Gdański. W ramach projektu Zwierzęta naszymi przyjaciółmi 70 kotów zostało objętych kompleksowym wsparciem weterynaryjnym.
Aktywność fizyczna po pandemii
Realizator: Uczniowski Klub Sportowy "Piramida"
Kwota dotacji: 2.000,00 zł
Uczniowski Klub Sportowy Piramida w ramach dotowanego projektu Aktywność fizyczna po pandemii przeprowadził dla 17 dzieci zajęcia sportowe. Wiodącym celem realizatora zadania było zadbanie o uczestników projektu w zakresie ich ogólnej sprawności, doskonalenia siły mięśni posturalnych ciała, oraz gracji ruchu. Zrealizowane zadanie mieściło się w sferze zadań publicznych: działalność na rzecz dzieci i młodzieży oraz wspieranie i upowszechnianie kultury fizycznej.
Realizowane projekty
Inicjatywy dofinansowane w 2021 roku
Czyści i zdrowi są wzorowi
Realizator: Społecznicy Korczaka (grupa nieformalna)
Kwota dotacji: 2.000,00 zł
Społecznicy Korczaka - jako grupa nieformalna, udowodnili, że można w niekonwencjonalny sposób zaszczepić w dzieciach i młodzieży idee w myśl której Czyści i zdrowi są wzorowi. Podjęta przez Społeczników Korczaka inicjatywa, została zrealizowana w oparciu o 3 kluczowe warsztaty, które odbyły się pod hasłami:
-czyste ręce, podczas których uczestnicy własnoręcznie wykonali mydełka oraz poznali techniki prawidłowego mycia rąk,
-zdrowy brzuszek, czyli warsztat zdrowych przekąsek oraz:
-aktywne ciało, spotkanie poświęcone aktywności fizycznej pod okiem fizjoterapeuty.
Dodatkową wartością projektu była organizacja dla wszystkich uczestników zabaw sportowych i gier zespołowych.
Dziewczyna z plakatu
Realizator: Żeby Ci się chciało (grupa nieformalna)
Kwota dotacji: 2.000,00 zł
Dziewczyna z plakatu to projekt, który był skierowany głównie do kobiet, chociaż nie wykluczał obecności panów. Nawiązywał do do pin-up girl i lat 50. W czasie zajęć uczestniczki projektu nauczyły się nietuzinkowego makijażu, stylizacji włosów w stylu pin-up girl, oraz skorzystały z warsztatów mentalnych z siły kobiet wypływającej z kobiecości i bycia spójną ze sobą, by na koniec wziąć udział w warsztatach tanecznych w rytmie rock and rolla. Wartością dodaną była profesjonalna sesja fotograficzna, która ostatecznie przysłużyła się akcji promującej dawstwo szpiku.
#pracującespotkania, czyli jak zadbać o własną przestrzeń
Realizator: Różnorodni (grupa nieformalna)
Kwota dotacji: 2.000,00 zł
W projekcie udział wzięło 25 pracujących osób, które w ramach 4 spotkań z cyklu #pracującespotkania, czyli jak zadbać o własną przestrzeń budowały odpowiedzialność za sukcesy zawodowe i życie prywatne. Program spotkań został zrealizowany w oparciu o metodologię potrzeb według prof. Reiss'a. Dzięki projektowi uczestnicy dowiedzieli się co jest ważne dla nich w czasie pandemii, z czym wiąże się działanie i jak po prostu robić swoje.
Baseny Solankowe - panaceum na COVID 19
Realizator: Polski Związek Niewidomych Okręg Pomorski
Kwota dotacji: 1.760,00 zł
Polski Związek Niewidomych Okręg Pomorski poprzez udział w projekcie Baseny Solankowe - panaceum na COVID 19 zorganizował dla 20 osób z niepełnosprawnościami wyjazd na baseny solankowe. Inicjatywa PZN miała na celu stworzenie warunków osobom z niepełnosprawnościami do aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym poprzez integrację z grupą wyjazdową, jak również skorzystanie z dobroczynnych właściwości wód mineralnych.
Kociewskie Zawody Wspinaczkowe vol. 2 - 14 Urodziny Ściany Wspinaczkowej OSIR
Realizator: Stowarzyszenie Rekord
Kwota dotacji: 2.000,00 zł
Kociewskie Zawody Wspinaczkowe vol. 2 - 14 Urodziny Ściany Wspinaczkowej OSIR to wydarzenie, które cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród najmłodszej grupy odbiorców tj. dzieci i młodzieży, jak i samych dorosłych. 30 uczestników projektu wzięło udział w zawodach wspinaczkowych, których głównym celem było propagowanie aktywności fizycznej, wsparcie prawidłowej postawy ciała u dzieci i młodzieży, współzawodnictwo zawodowe oraz kształtowanie woli walki.
Dzień bez komputera, nadchodzi piłki era
Realizator: Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły nr 3 (dawniej 7)
Kwota dotacji: 1.350,00 zł
75 uczniów z klas 1-3 Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 3 w Starogardzie Gdańskim w myśl idei projektu Dzień bez komputera, nadchodzi piłki era wzięło udział w ćwiczeniach ruchowych, grach i zabawach z wykorzystaniem różnego rodzaju piłek. Dzięki uczestnictwu w zajęciach, uczniowie skorzystali z alternatywnych form spędzaniu czasu na zabawie z piłką, jak również mieli okazję do integracji i nawiązania kolejnych znajomości.
Ze sztuką "za Pan brat"
Realizator: Starogardzkie Stowarzyszenie Kobiet z Problemami Onkologicznymi AMAZONKA
Kwota dotacji: 1.950,00 zł
Starogardzkie Stowarzyszenie Kobiet z Problemami Onkologicznymi AMAZONKA udowodniło, że warto być Ze sztuką "za Pan brat". Dzięki udziałowi w projekcie - 40 osób, członkiń i ich rodzin, doświadczyło bezpośredniego kontaktu ze sztuką w ramach spektaklu "Duch", który odbył się w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Cel projektu został osiągnięty - przyjemne przeżycia estetyczne i możliwość kontaktu z drugim człowiekiem dały poczucie więzi i wspólnotowości.
Przeprowadzenie warsztatów teatralnych
Realizator: Stowarzyszenie Działań Teatralnych
Kwota dotacji: 2.000,00 zł
Pokaz powarsztatowy to oczekiwany efekt końcowy inicjatywy Stowarzyszenia Działań Teatralnych, które otrzymało dofinansowanie na Przeprowadzenie warsztatów teatralnych, których głównym celem było poszerzenie wiedzy i umiejętności scenicznych członków zespołu Teatru Kuźnia Bracka.
Floroterapia - spotkajmy się alternatywnie
Realizator: Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę
Kwota dotacji: 2.000,00 zł
Floroterapia - spotkajmy się alternatywnie to projekt przybliżający terapeutyczną moc pracy z roślinami. Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę - inicjator projektu, w ramach cyklu 3 spotkań zadbała o poprawę samopoczucia uczestników projektu dążąc do wyciszenia i złagodzenia ich stanów emocjonalnych. Dzięki projektowi udało się zaangażować nie tylko najmłodszych uczestników, ale również dopingujących ich opiekunów i rodziców. Radość najmłodszych z samodzielnie wykonanych kompozycji lasów w słoikach - bezcenna!
Aktywność fizyczna w czasie pandemii
Realizator: Uczniowski Klub Sportowy "Piramida"
Kwota dotacji: 2.000,00 zł
Uczniowski Klub Sportowy "Piramida" w mistrzowski sposób zadbał o Aktywność fizyczną w czasie pandemii. Dzięki współfinansowaniu, w ramach projektu - 21 dzieci ze Starogardu Gdańskiego uczestniczyło w obozie sportowym, który odbył się w terminie 6-15.08.2021 r. w Gdańsku. Wyjazd był poprzedzony 2 tygodniowym szkoleniem dla uczestników obozu. Wartością realizacji zadania była nie tylko poprawa kondycji fizycznej uczestników, ale również możliwość zadbania o ich sferę społeczną.
Zrób to sam - warsztaty rękodzielnicze
Realizator: Stowarzyszenie Wspomagające Osoby ze Środowisk Dysfunkcyjnych 'MOŻNA INACZEJ"
Kwota dotacji: 1.700,00 zł
Poczucie sprawstwa i niebywała przyjemność doświadczania rzeczy "wielkich" to tylko ułamek pozytywów płynących z projektu Zrób to sam - warsztaty rękodzielnicze. W ramach przeprowadzonego działania Stowarzyszenie Wspomagające Osoby ze Środowisk Dysfunkcyjnych "MOŻNA INACZEJ" przeprowadziło 4 spotkania/warsztaty tematyczne z udziałem dzieci w różnym przedziale wiekowym, w tym z niepełnosprawnościami. Efektem była kombinacja oddziaływania na zmysły: smaczne przetwory, pachnące mydła i przyjemne w dotyku wytwory z gliny i gipsu. Dzięki zaplanowanym działaniom wykonane wytwory przekazano jako "cegiełkę" na cel charytatywny na leczenie chorego dziecka.
Odkryj swoją drogę - spotkanie z autorytetem
Realizator: Parafialny Zespół Caritas przy parafii p. w. św. Wojciecha w Starogardzie Gdańskim
Kwota dotacji: 1.700,00 zł
Parafialny Zespół Caritas przy parafii p.w. św. Wojciecha w Starogardzie Gdańskim, jako remedium na współczesne zagrożenia, w ramach poszukiwania siebie i swojej drogi, podjął się inicjatywy pod nazwą Odkryj swoją drogę - spotkanie z autorytetem. W ramach zorganizowanych działań, uczestnicy biorący w udział w projekcie, mieli okazję wsłuchać się w historię osoby, która swoim życiem udowodniła, że nie ma sytuacji bez wyjścia, a każda porażka może być przyczynkiem do pogłębionej refleksji i zmiany.
Ruch to zdrowie i trzeźwość
Realizator: Stowarzyszenie Klub Abstynenta RAZEM
Kwota dotacji: 1.000,00 zł
Stowarzyszenie Klub Abstynenta RAZEM w ramach konstruktywnego spędzania czasu wolnego zaproponowało swoim członkom, ich rodzinom, jak również sympatykom życia w trzeźwości - wydarzenie pod nazwą Ruch to zdrowie i trzeźwość. Dzięki projektowi został zorganizowany cykl bezpłatnych zajęć fitness, które udowodniły, że życie w trzeźwości może być pełne kolorów i pozytywnej energii. Za sprawą zorganizowanej aktywności, osoby biorące udział w zajęciach, mogły w zdrowy sposób odreagować i nabrać dystansu do pojawiających się trudności - w myśl powiedzenia 'w zdrowym ciele - zdrowy duch!'
Realizowane projekty
Inicjatywy dofinansowane w 2020 roku
Z Szekspirem na Ty
Realizator: Starogardzkie Stowarzyszenie Kobiet z Problemami Onkologicznymi "Amazonka"
Kwota dotacji: 1300,00 zł
Starogardzkie Stowarzyszenie Kobiet z Problemami Onkologicznymi "Amazonka" zadbało o propagowanie kultury wysokiej i w ramach projektu "Z Szekspirem na Ty" zorganizowało dla swoich członkiń i ich rodzin integracyjny wyjazd do Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego na spektakl teatralny "jak Wam się podoba". Inicjatywa zyskała wielu zwolenników i ostatecznie z zaplonowanego wyjazdu skorzystało 40 osób.
Zróbmy coś dla siebie
Realizator: Starogardzkie Stowarzyszenie Kobiet z Problemami Onkologicznymi "Amazonka"
Kwota dotacji: 1500,00 zł
40 uczestniczek odpowiedziało na zaproszenie Starogardzkiego Stowarzyszenia Kobiet z Problemami Onkologicznymi "Amazonka" i wzięło udział w dotowanym wydarzeniu pod nazwą "Zróbmy coś dla siebie". Założeniem inicjatywy była organizacja spotkania integracyjnego członkiń stowarzyszenia w ramach którego przeprowadzono pogadankę z rehabilitantem w zakresie wzmocnienia sprawności fizycznej, jak również udzielono instruktażu, w jaki sposób wykonywać ćwiczenia w warunkach domowych. Dodatkową wartością wydarzenia była integracja, wspólny posiłek i możliwość zwiedzania obiektów w Grodzisku.
Integracja niepełnosprawnych na turnieju kręglowym
Realizator: Polski Związek Niewidomych Okręg Pomorski - Koło Powiatowe w Starogardzie Gdańskim
Kwota dotacji: 1225,00 zł
Polski Związek Niewidomych Okręg Pomorski - Koło Powiatowe w Starogardzie Gdańskim postawiło sobie za cel, aby integracja osób z niepełnosprawnościami nie stanowiła tylko pięknego hasła, ale również, żeby była autentycznym doświadczeniem. Dążąc do osiągnięcia celu - Koło Powiatowe w Starogardzie Gdańskim podjęło się organizacji wydarzenia pn. Integracja niepełnosprawnych na turnieju kręglowym, i co najważniejsze - z pięknym skutkiem. 25 uczestników przez trzy godziny zmagało się prawdziwie sportowymi emocjami, a wszelkie trudy z tym związane straciły na znaczeniu.
Kolorowe poddupniki
Realizator: Koło Gospodyń Miejskich
Kwota dotacji: 1500,00 zł
Koło Gospodyń Miejskich udowodniło, że można być ukierunkowanym na realizację wspólnego przedsięwzięcia na rzecz dobra innego podmiotu. W ramach projektu - Koło Gospodyń zaprosiło do współpracy reprezentantów różnych środowisk, by wspólnie z nimi przygotować Kolorowe poddupniki - poduszki, które zostały wykorzystane w Centrum Organizacji Pozarządowych. Cel został osiągnięty - wykonano 70 pięknych poduszek!
Młodzieżowa Szkoła Rozwoju 2020
Realizator: Młodzieżowa Rada Miasta (grupa nieformalna)
Kwota dotacji: 1500,00 zł
43 osoby - reprezentanci środowiska młodych ludzi, dzięki udziałowi w inicjatywie pod hasłem Młodzieżowa Szkoła Rozwoju 2020 , skorzystali z warsztatów doskonalących kompetencje społeczne i zawodowe. Udział w projekcie pozwolił jego uczestnikom zwiększyć świadomość w zakresie silnych i słabych stron, umiejętności liderskich i społecznych, jak również dał możliwość uzyskania informacji zwrotnej na swój temat.
Kuronek, czy Kokoszka. Ekstremalnie Zabawne Zawody Kociewskie
Realizator: Żeby Ci się Chciało (grupa nieformalna)
Kwota dotacji: 1000,00 zł
Kuronek, czy Kokoszka. Ekstremalnie Zabawne Zawody Kociewskie to projekt, w który zaangażowała się grupa nieformalna Żeby Ci się Chciało. W ramach zaplanowanych działań przeprowadzono zawody, w których naprzeciwko siebie stanęły dwie grupy kobieca i męska, obie wsparte młodymi uczestnikami. Drużyny pokonywały zarówno przeszkody fizyczne, jak i zadania dotyczące kociewskich zwyczajów, gwary i jedzenia. Wydarzenie było okazją do wspólnej integracji i sposobem na kreatywne spędzenie czasu i poznania regionalnych zwyczajów poprzez twórczą zabawę.
Havana Night
Realizator: Żeby Ci się Chciało
Kwota dotacji: 1200,00 zł
Zmysłowe ruchy bioder i całego ciała w połączeniu z możliwością wsłuchania się w historię tańca i Kuby - to inicjatywa, której realizacji podjęła się grupa nieformalna Żeby Ci się Chciało. Projektowe wydarzenie odbyło się na sali XIX wiecznego zabytkowego Dworca PKP w Starogardzie Gdańskim pod nazwą Havana Night. Założeniem jego realizatorów była wprowadzenie uczestników projektu w rytm klimatu kubańskiej nocy, i zwrócenie uwagi na alternatywny sposób spędzania wolnego czasu, a także rozbudzenie kreatywności, która drzemie w każdym z nas.
RunGym Hardcorowy Trening Obwodowy
Realizator: Stowarzyszenie Rekord
Kwota dotacji: 1000,00 zł
Do ciekawej aktywności fizycznej w ramach dotowanej inicjatywy próbowało zachęcić Stowarzyszenie Rekord. Uczyniło to w niekonwencjonalny sposób, ustalając nietypowe zasady wzięcia udziału w wydarzeniu pod nazwą RunGym Hardcorowy Trening Obwodowy. To właśnie ta nietypowość przyciągnęła 106 osób, które wzięło udział w projekcie. W ramach ustalonych przez realizatora zasad należało dokonać rejestracji na RunGym, następnie pokonać dowolną trasę 5 km odcinka, i udostępnienie parametrów z wybranej aplikacji śledzącej ruch. Wydarzenie było adresowane do różnych grup wiekowych o zróżnicowanym poziomie trudności.. Można było pokonać dystans na rowerze, hulajnodze spacerze, lub w innej formie ruchu z użyciem własnych sił. Największą wartością projektu był fakt, że w tej aktywności wszyscy uczestnicy byli zwycięzcami!
Dajemy Dzieciom Moc
Realizator: Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę
Kwota dotacji: 1500,00 zł
Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę w ramach pomocowej inicjatywy podjęła się działania pod nazwą Dajemy Dzieciom Moc. To w ramach tej akcji - 30 młodych uczniów z rodzin przemocowych uzyskało wsparcie w zakresie przygotowania ich do startu w życie szkolne. Dzięki projektowi odbyło się 20 godzin konsultacji psychologicznych oraz każdy uczestnik otrzymał pomoc rzeczową w formie pakietu szkolnego.
3P - Praca, Potrzeby, Pandemia
Realizator: Aktywni (grupa nieformalna)
Kwota dotacji: 1500,00 zł
Działania na rzecz wzmocnienia kompetencji w zakresie skutecznej komunikacji, to przedsięwzięcie grupy nieformalnej Aktywni skoncentrowane wokół obszaru 3P - Praca, Potrzeby, Pandemia. W ramach dotowanego projektu został przeprowadzony cykl warsztatów tematycznych - podczas których dokonano próby uzyskania odpowiedzi na następujące zagadnienia:
- komunikacja biznesowa w czasie pandemii
- co najbardziej motywuje pracownika i przedsiębiorcę w czasie pandemii?
- czy pandemia jest dobrym momentem na zmiany, np. założenie własnego biznesu?
Na potrzeby realizacji projektu warsztaty zostały nagrane na platformie Evenea, następnie utworzono kanał Pracowni Poznania Potrzeb, co pozwoliło udostępnić materiały większej grupie osób.
#pracującespotkania - czyli jak oswoić Twój stres w czasie pandemii?
Realizator: Różnorodni (grupa nieformalna)
Kwota dotacji: 1500,00 zł
Grupa nieformalna Różnorodni w ramach oferowanego wsparcia dla osób pracujących podjęła się organizacji spotkania pod hasłem #pracującespotkania - czyli jak oswoić stres w czasie pandemii? Zamysłem realizatora było zmniejszenie poziomu stresu poprzez przede wszystkim jego oswojenie. Zadanie zostało zrealizowane w oparciu o pracę z kartami "Efektywny Trening Antystresowy", jak również pracę własną. Podczas projektowych spotkań zostały omówione następujące zagadnienia:
- jak rozpoznać stres?
- strategie radzenia sobie ze stresem
- myśli, emocje, samopoczucie.
W te święta jeszcze piękniej
Realizator: Stowarzyszenie Wokalistów Zespołu Chorus Nepomucensis
Kwota dotacji: 1400,00 zł
Stowarzyszenie Wokalistów Zespołu Chorus Nepomucensis udowodniło, że coroczna organizacja świątecznego wydarzenia może zyskać na świeżości i stać się bardziej wspólnotowa. W myśl projektu W te święta jeszcze piękniej! stowarzyszenie przeprowadziło warsztaty wokalne online z repertuarem kolędowym. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem. Wzięło w nim udział 30 osób w różnym przedziale wiekowym i w różnorodnym składzie. Były to osoby śpiewające solo, a także duety, tercety, całe rodziny, a także grupy chórzystów. Uśmiechom i chwilom wzruszenia nie było końca.
Razem lepiej
Realizator: Fundacja Kociewiacy dla hospicjum
Kwota dotacji: 1500,00 zł
Razem lepiej to inicjatywa przedstawicieli Fundacji Kociewiacy dla hospicjum w ramach której zorganizowano tematyczne spotkania dla personelu pracującego w hospicjum domowym i w hospicjum stacjonarnym w Starogardzie Gdańskim.
Podczas projektowych spotkań zostały wypracowane procedury prowadzące do lepszej komunikacji, jak również dano przestrzeń do otwarcia się na współpracę oraz zwiększenie zaangażowania w dzieło hospicyjne. Podczas spotkań była również okazja omówienia sposobu określania i zbierania informacji o potrzebach placówek i pacjentów paliatywnych.
Szkolenie Ratowników Drogowych PZM Polskiego Związku Motorowego
Realizator: Stowarzyszenie "MOTO - KOCIEWIE - STG"
Kwota dotacji: 500,00 zł
Stowarzyszenie "MOTO - KOCIEWIE - STG" dzięki dotacji zorganizowało dla swoich członków profesjonalne szkolenie pod nazwą Szkolenie Ratowników Drogowych PZM Polskiego Związku Motorowego. Wydarzenie spotkało się z pozytywnym odbiorem nie tylko ze względu na wartość edukacyjną, ale również ze względu na możliwość wymiany doświadczeń.
Kaczkomaty w Starogardzie, czyli zdrowa dieta dla ptactwa wodnego
Realizator: Stowarzyszenie Starogard 2030
Kwota dotacji: 1500,00 zł
Stowarzyszenie Starogard 2030 w ramach dbałości o dobrostan w świecie ptactwa wodnego podjęło się inicjatywy pod nazwą Kaczkomaty w Starogardzie, czyli zdrowa dieta dla ptactwa wodnego. Celem projektu było uświadomienie mieszkańcom Starogardu, w jaki sposób można zadbać o ptactwo i czego nie powinno się robić, by im nie zaszkodzić. Dodatkowo w ramach realizacji projektu ustawiono w Parku Miejskim dwa kaczkomaty .
Wspólnie upiększamy COP - integracyjne warsztaty dla NGOsów
Realizator: Stowarzyszenie Starogard 2030
Kwota dotacji: 1500,00 zł
Żeby zachęcić środowisko NGO do korzystania z pomieszczeń Centrum Organizacji Pozarządowych i stworzyć klimat, który będzie sprzyjał wspólnym inicjatywom na rzecz społeczności lokalnej, Stowarzyszenie Starogard 2030 zadbało o zespołowe malowanie i obsadzanie skrzynek na kwiaty. Przedsięwzięcie miało miejsce dzięki projektowi Wspólnie upiększamy COP - integracyjne warsztaty dla NGOsów.
Z Żuławami na Ty
Realizator: Stowarzyszenie Aktywnych Seniorów AS
Kwota dotacji: 1500,00 zł
Upowszechnienie kultury regionu w ramach projektu Z Żuławami na Ty to inicjatywa w którą zaangażowało się Stowarzyszenie Aktywnych Seniorów AS. Dzięki dotowanemy wydarzeniu 30 seniorów - mieszkańców Starogardu Gdańskiego, wybrało się do do Miłoradza i zwiedziło Izbę Pamięci, w której znajdowały się eksponaty związane z historią Żuław i Miłoradza, jak również miało możliwość uczestniczenia w warsztatach powroźniczych i malarskich. Oprócz wartości historycznej inicjatywy, istotnym było również nawiązania bliższych relacji z innymi uczestnikami.
Realizowane projekty
Inicjatywy dofinansowane w 2019 roku
Starogardzki Dzień Książki
Realizator: Mole Książkowe (grupa nieformalna)
Kwota dotacji: 1500,00 zł
Grupa nieformalna Mole Książkowe wraz z partnerem Osiedlowym Domem Kultury SM Kociewie, zainicjowała Starogardzki Dzień Książki. W ramach wydarzenia odbył się kiermasz książki przeczytanej, koncert poezji śpiewanej, wspólne czytanie oraz spotkanie autorskie z Anną Sakowicz. Tego dnia ogłoszono także wyniki i nagrodzono laureatów konkursu literackiego Serce w moim mieście.
Pokolorujmy Starogard Muzyką po raz kolejny
Realizator: Starogard 2030
Kwota dotacji: 1500,00 zł
Stowarzyszenie Starogard 2030 Pokolorowało Starogard muzyką po raz kolejny. Na starogardzkim dworcu PKP stanęło pianino miejskie, które w ramach projektu, członkowie stowarzyszenia zakupili, ozdobili i udostępnili każdemu, kto ma ochotę zagrać. To kolejna edycja, cieszącej się dużą popularnością inicjatywy.
Muzyka łączy pokolenia - zapraszamy do biesiady
Realizator: Fundacja "Pokój Muzyczny"
Kwota dotacji: 1500,00 zł
Fundacja Pokój Muzyczny przeprowadziła dwa koncerty w ramach inicjatywy Muzyka łączy pokolenia – zapraszamy do biesiady. Młodzi muzycy dzielnie ćwiczyli pod okiem instruktora, by dwie grupy seniorów (Uniwersytet Trzeciego Wieku SCK i Klub Seniora ODK) zachwycić wspaniałymi występami. Biesiadzie towarzyszyło wspólne śpiewanie, tańce i wiele radości.
RUNGYM Hardcorowy Trening Obwodowy
Realizator: Stowarzyszenie Rekord
Kwota dotacji: 1500,00 zł
Stowarzyszenie REKORD zorganizowało RUNGYM Hardcorowy Trening Obwodowy. Był to trening polegający na pokonaniu przeszkód między innymi: basenu z wodą, czołgania pod siatką maskującą czy ścianki wspinaczkowej. Całość podzielona była na dwie kategorie RunGymKids dla dzieci, oraz RunGymClassic dla młodzieży i dorosłych.
Niepełnosprawni - zintegrowani
Realizator: Polski Związek Niewidomych Okręg Pomorski
Kwota dotacji: 1080,00 zł
Polski Związek Niewidomych Okręg Pomorski – Koło Powiatowe w Starogardzie Gdańskim, to autorzy projektu Niepełnosprawni – zintegrowani. Osoby z różnymi typami niepełnosprawności zostały zaproszone do nietypowej integracji w formie Turnieju Kręglarskiego Osób Niepełnosprawnych. Była rywalizacja, pot i łzy, jednak na końcu wszyscy okazali się wygrani.
Młodzież = zmiana
Realizator: Malborskie Stowarzyszenie OŚ
Kwota dotacji: 1300,00 zł
Malborskie Stowarzyszenie OŚ przeprowadziła 2 warsztaty pod hasłem Młodzież = Zmiana. Młodzież z Lisewa Malborskiego pokazywała młodzieży ze Starogardu Gdańskiego, jak wzmocnić swoje kompetencje społeczne, zdobyć narzędzia przydatne w przyszłej pracy zawodowej i poznać nowoczesne rozwiązania IT, a to wszystko za sprawą aktywnego działania na rzecz lokalnej społeczności.
Maskotki pełne serca - rodziny dzieciom
Realizator: Koło Gospodyń Miejskich (grupa nieformalna)
Kwota dotacji: 1500,00 zł
Koło Gospodyń Miejskich zaangażowało swoje siły w projekt Maskotki pełne serca – rodziny dzieciom. Podczas kilku spotkań uczestnicy przygotowali szablony, wykonali wykroje, by w końcu uszyć 160 miękkich ozdób choinkowych. Maskotki zostały przekazane dzieciom ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Starogardzie Gdańskim z okazji Mikołajek. Radość była podwójna – z tworzenia i obdarowywania.
I Kociewska Konferencja Praktyków Edukacji i Animacji pt. Jak angażować współczesną młodzież
Realizator: Edu-animatorzy (grupa nieformalna)
Kwota dotacji: 1500,00 zł
Edu-animatorzy (grupa nieformalna) pokazała, że Starogard ma dużo do powiedzenia w kwestii akcji dla młodzieży organizując I Kociewską Konferencję Praktyków Edukacji i Animacji pt. Jak angażować współczesną młodzież. Nauczyciele, bibliotekarze, pracownicy instytucji kultury, animatorzy społeczni, młodzież, członkowie i wolontariusze organizacji edukacyjnych i kulturalnych, mieli okazję wysłuchać wykładu inauguracyjnego oraz prelekcji praktyków, wziąć udział w wymianie doświadczeń, networkingu oraz warsztatach. Każdy uczestnik mógł podzielić się swoim sukcesem oraz zainspirować się do dalszych działań.
Cichy spacer - medytacja w ruchu
Realizator: Fundacja ANiKA Team (grupa nieformalna)
Kwota dotacji: 900,00 zł
Grupa AniKA Team zaproponowała starogardzianom udział w przedsięwzięciu pod nazwą Cichy spacer – medytacja w ruchu. Przeprowadzono prelekcję dotyczącą medytacji i technik oddechowych, a podczas spaceru uczestnicy doświadczali wiedzy w praktyce. Każdy otrzymał Plan Rozwoju Mentalnego, by móc jeszcze dłużej cieszyć się efektami projektu i móc praktykować medytację także w domowym zaciszu, biurze i każdym innym miejscu.
Młodzieżowa Szkoła Rozwoju
Realizator: Młodzieżowa Rada Miasta (grupa nieformalna)
Kwota dotacji: 1500,00 zł
Młodzieżowa Rada Miasta zainspirowana potrzebami swoich rówieśników zorganizowała Młodzieżową Szkołę Rozwoju. Poprzez cykl warsztatów z zakresu naturalnych predyspozycji zawodowych, autentyczności zawodowej, rozmów rekrutacyjnych, wyboru studiów oraz poszukiwania pracy, uczniowie starogardzkich szkół średnich, mogli zwiększyć swoją świadomość, kompetencje, umiejętności i wiedzę i lepiej przygotować się na start w przyszłość.
Pracujące spotkania
Realizator: Różnorodni (grupa nieformalna)
Kwota dotacji: 1500,00 zł
Różnorodni to nieformalna grupa kobiet, która postanowiła pomóc starogardzianom w budowaniu świadomości własnych kompetencji organizując Pracujące spotkania. Podczas warsztatów prowadzonych przez trenera i coacha – Marzenę Dembicką, uczestniczki rozwijały się w temacie emocji, motywacji, odwagi i radzenia sobie z porażką.
Mężczyzna na maksa
Realizator: Żeby Ci się chciało (grupa nieformalna)
Kwota dotacji: 1000,00 zł
Grupa nieformalna Żeby Ci się chciało postanowiła skupić się na potrzebach brodatej części społeczności inicjując projekt Mężczyzna na maska. Zorganizowano dwa spotkania – pierwsze dotyczyło rozgrzewki umysłowej, gdzie Edwin Trzos oraz Adrian Bardecki opowiadali uczestnikom o swoich ekstremalnych doświadczeniach; drugiego dnia panowie zmierzyli się nie tylko intelektualnie, ale i fizycznie podczas toru przeszkód siłowych z zagadkami umysłowymi.
Zumba Gold dla każdego
Realizator: Pasjonatki tańca (grupa nieformalna)
Kwota dotacji: 700,00 zł
Pasjonatki Tańca zaprosiły seniorów do Zumby Gold dla każdego. W ramach siedmiu spotkań, uczestnicy poprawili swoją kondycję fizyczną oraz poznali różne style taneczne, a wszystko to w swobodnej atmosferze, wzajemnym wsparciu i dużym poczuciu radości.
Przełam lody
Realizator: Starogardzki Klub Morsów "Lodołamacze" (grupa nieformalna)
Kwota dotacji: 670,00 zł
Starogardzki Klub Morsów „Lodołamacze” Przełamał lody, organizując Dzień Lodołamacza – spotkanie podczas którego uczestnicy usłyszeli o zasadach zdrowego trybu życia oraz poznali techniki morsowania. W ramach doświadczania, najmłodsi wzięli udział w przygotowanych grach i quizach, a dorośli mogli spróbować kąpieli w wodzie z lodem.
Biegi towarzyszące podczas 28. Biegu Kociewskiego z Polpharmą
Realizator: Kociewscy Biegacze (grupa nieformalna)
Kwota dotacji: 1000,00 zł
Kociewscy biegacze (grupa nieformalna) wraz z partnerem Ośrodkiem Sportu i Rekreacji, zorganizowali Biegi Towarzyszące podczas 28. Biegu Kociewskiego z Polpharmą. Inicjatorzy zapewnili atrakcje dla dzieci, wspaniały pakiet startowy i zdrową sportową rywalizację udowadniając, że każda aktywność fizyczna jest darem dla naszego zdrowia.
Kreatywni Pomagacze
Realizator: Kociewiacy dla Hospicjum
Kwota dotacji: 1450,00 zł
Fundacja Kociewiacy dla Hospicjum w ramach programu Kreatywni Pomagacze zaproponowała starogardzkim wolontariuszom warsztaty z Katarzyną Kałduńską wspomagające zrozumienie niepełnosprawności oraz szkolenie z Przemysławem Buksińskim z zakresu międzypokoleniowej pracy zespołowej. To bardzo ciekawa inicjatywa docenienia tych, którzy na co dzień pomagają innym.
Spektakl muzyczny - Wędrowanie
Realizator: Stowarzyszenie Działań Teatralnych
Kwota dotacji: 1500,00 zł
Stowarzyszenie Działań Teatralnych obdarowało starogardzian projektem Spektakl muzyczny – Wędrowanie. W ramach inicjatywy zorganizowano dwa spotkania pod nazwą Godzina miłowania, podczas których artyści przedstawiali piosenki Marka Grechuty w interpretacji Zofii Juszczyk. Te wydarzenia odbiły się mocnym śladem na kulturalnej scenie Starogardu Gdańskiego.
Rak to nie wyrok
Realizator: Starogardzkie Stowarzyszenie Kobiet z Problemami Onkologicznymi AMAZONKA
Kwota dotacji: 1000,00 zł
Starogardzkie Stowarzyszenie Kobiet z Problemami Onkologicznymi AMAZONKA w ramach inicjatywy udowadniały, że Rak to nie wyrok. Podczas spotkania szkoleniowo-uspołeczniającego, w programie którego znalazły się: prelekcja lekarza specjalisty na temat leczenia onkologicznego oraz doboru metod leczenia i ich uwarunkowań, indywidualne rozmowy chorych ze specjalistą oraz wspólny posiłek, Amazonki miały okazję do rozwoju wiedzy, umiejętności i integracji.
Szkolenie służb informacyjnych i porządkowych
Realizator: Stowarzyszenie "MOTO-KOCIEWIE-STG"
Kwota dotacji: 600,00 zł
Stowarzyszenie „Moto-Kociewie-Stg” zrealizowało Szkolenie służb informacyjnych i porządkowych. Dzięki udziałowi w projekcie uczestnicy uzyskali uprawnienia członków służby informacyjnej i porządkowej, co pozwoli zwiększyć bezpieczeństwo starogardzian poprzez zabezpieczanie imprez masowych, w tym koncertów, zlotów, festynów, imprez sportowych na terenie Kociewia przez profesjonalny zespół.
I Ty możesz zostać Świętym Mikołajem
Realizator: Stowarzyszenie Wspomagające Osoby ze Środowisk Dysfunkcyjnych "Można Inaczej"
Kwota dotacji: 1000,00 zł
Stowarzyszenie Wspomagające Osoby ze Środowisk Dysfunkcyjnych „Można Inaczej” zainicjowało spotkanie świąteczne I Ty możesz zostać Świętym Mikołajem. Projekt stanowi kontynuację corocznego działania, w ramach którego dzieci piszą listy do św. Mikołaja, a następnie spotykają się, by podczas wspólnego świątecznego wieczoru dzielić się radością obdarowywania i kultywować tradycję Świąt Bożego Narodzenia.
Kontakt
Operatorem konkursu minidotacji jest Stowarzyszenie POZYTYWNI